Jak powstała sztuczna inteligencja?

Jak powstała sztuczna inteligencja?


SI oznacza inteligencję maszyn oraz dziedzinę nauki dążącą do jej stworzenia. Kwestia SI dorównująca ludzkiej wywołuje wiele pytań natury etycznej, a jej potencjalna moc wzbudza obawy. Zoptymalizowane maszyny mogą nam przygotować rozwiązania, których się kompletnie nie spodziewamy. 
Istnieją ścieżki SI które nie wróżą zbyt dobrze na przyszłość, musimy jednak wybierać te rozwiązania, które zapewnią długoterminowe korzyści dla ludzkości.

Wielu z nas zastanawia się, jak doszło do powstania sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja jest próbą odtworzenia ludzkich możliwości. Przy czym języki sztucznej inteligencji nie budują logicznych modeli funkcjonowania. Raczej przyglądają się światu w kontekście innych słów.

Sztuczna inteligencja nie jest dziełem geniusza, który nagle doznał olśnienia. Mamy po prostu więcej danych i lepszy sprzęt. To ogromna ilość danych jest magicznym składnikiem sztucznej inteligencji. Dane do których wcześniej nie mieliśmy dostępu. Nasza cywilizacja stworzyła technologię, która pozwala przechwytywać i przechowywać potężne ilości danych.

Na świecie są miliardy smartfonów z żyroskopami, z akcelerometrami, z GPS, z czytnikami linii papilarnych, tweetami, zdjęciami. Kamery zainstalowane w samochodach chłoną informacje o otaczającym nas świecie. Boje zanurzone w morzach i oceanach dostarczają dane modelom klimatycznym. Satelity wielkości tostera obserwują życie w podczerwieni. Cały świat opływa w tego typu dane.

Jakie były początki sztucznej inteligencji? Niezbyt medialne. Większość ludzi sobie nie zdaje sprawy, że Google jest formą sztucznej inteligencji. Do wyszukiwarki wpisujesz pytanie i otrzymujesz odpowiedź. Każde wyszukiwanie udoskonala algorytm. Czasem odpowiedzi pojawiają się zanim skończymy wpisywać pytanie. I już mamy. Nawet nie musimy  wchodzić na stronę docelową. Jak pamiętacie kiedyś wcale nie było tak łatwo.

W 2010 i 2011 roku maszyna Watson stworzona przez IBM i nazwana tak na cześć jego twórcy zaczęła regularnie wygrywać w teleturnieju Jeopardy! Watson okazał się szybszy niż ludzcy gracze. Maszyna Watsona przeczytała Wikipedię i 200 mln stron w języku naturalnym. Nikt nie sądził, że maszyna jest wystarczająco szybka i precyzyjna, aby wygrać z człowiekiem. Maszyna uczyła się czytając. Watson szkolił się na algorytmach tekstu ale go nie rozumiał. Nie wie, że ogień może coś spalić. Postrzega świat zupelnie inaczej niż my. Ale to Watson właśnie wykonuje dzisiaj analizy biznesowe za które kiedyś płaciło się analitykom 300 USD za godzinę. Zwycięstwo Watsona w turnieju przeszło do historii sztucznej inteligencji.

Ostatnia dekada szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji opierała się na rozpoznawaniu wzorców, na uczeniu maszynowym.  Jest to proces oparty na algorytmach, które uczą się na podstawie danych, rozpoznając zależności i prawidłowości bez polegania na tradycyjnym oprogramowaniu przygotowanym przez człowieka. Ale od kilku ostatnich lat to się zmieniło. Pojawiło się tzw. głębokie uczenie.


W tym wszystkim chodzi o to, aby maszyny same się uczyły. Nazywamy to głębokim uczeniem a oznacza to samo co sieć neuronowa. To nowe podejście. Sieć neuronowa to symulacja pracy mózgu. Mamy w mózgu długie nerwy, które łączą się z tysiącami innych. Tworzą ścieżki w związku z zadaniami do wykonania. Kiedy dziecku udaje się coś zrobić z sukcesem ścieżka się wzmacnia. W przeciwnym razie ścieżka słabnie. Dziecko w ten sposób doskonali swoją interakcję z otoczeniem. Komputer uczy się jak dziecko. Dostaje masę danych i sam wyciąga wnioski. Mądrzeje wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Wiedza jest przyswajana dzięki systematycznie powtarzanym ćwiczeniom, w których duże znaczenie odgrywają informacje zwrotne. Cała struktura może szybko stać się układem autonomicznym i mieć zdolność do samodzielnego poszerzania wiedzy.

W ramach projektu Google przeprowadzono test sieci neuronowej. Olbrzymi system składający się z trzech milionów neuronów nauczył się rozpoznawać koty i ludzi na zdjęciach, bez ludzkiej pomocy, po prostu patrząc na  filmy umieszczone  na YouTube.

Ludzie stojący za tym projektem założyli nową grupę badawczą znaną jako Google Brain wewnątrz działu wyszukiwania firmy. Zarówno oni, jak i naukowcy z innych krajów szybko udowodnili światu, że sztuczne sieci neuronowe, kilkudziesięcioletni wynalazek, potrafią zrozumieć obrazy i mowę z niespotykaną dotąd dokładnością   Sukces głębokiego uczenia się, jak znana jest również ta technika, skłonił Google i innych do dużych inwestycji w sztuczną inteligencję, a nawet skłonił niektórych ekspertów do stwierdzenia, że powinniśmy przygotować się na oprogramowanie, które jest inteligentniejsze od człowieka.

Wyobraźcie sobie sytuację w której 1000 komputerów nagle się budzi i nie wie nic. Programiści programu kazali całemu temu układowi oglądać przez tydzień filmy youtuba czyli sieć neuronowa poznawała filmy typu gangnam style i inne historie z życia codziennego. Potem dokonano analizy. Co się okazało? Powstał oczywiście neuron odpowiedzialny za wykrywanie ludzkich twarzy. Drugi natomiast neuron służył do wykrywania o dziwo kotów.

Kilka lat temu Deep Mind stała się spółką na wpół zależną od Google’a. Firma ma za cel stworzyć cyfrową superinteligencję potężniejszą niż inteligencja wszystkich ludzi razem wziętych.
Jeden z systemów wpierających nauczanie Deep Mind budzi się jak noworodek. Widzi tylko ekran gry na komputerze ATARI. Nic nie wie o obiektach, ruchu ani czasie. Widzi tylko ekran i wynik. Deep Mind przechodzi każdą grę. Przechodzi wszystkie gry ATARI w nieludzkim tempie. Kończy w niecałą minutę. Gdyby dziecko w dniu narodzin opanowało 40 gier ATARI na nadludzkim poziomie uznalibyśmy je za opętane.

Kolejnym wyzwaniem dla Deep Mind była gra w Go. Sądzono, że komputer nigdy nie pokona człowieka w tę grę. Deep Mind zmierzył się najpierw z mistrzem Europy. To był październik 2015. Wygrał. Potem zmierzył się z mistrzem Korei w marcu 2016 i wygrał. Ludzie zaczęli się pocieszać, że Go to tylko planszówka.

Ale jest jeszcze poker. Poker to sztuka, która wymaga czytania ludzi. Mamy do czynienia z blefowaniem. To nie jest nauka ścisła. W 2017 roku w Pittsburghu zebrano najlepszych pokerzystów. Po tygodniu rozgrywek komputer ich wszystkich demolował. Jak widać sztuczna inteligencja potrzebuje czasu, aby zdobyć nową umiejętność, lecz gdy to zrobi jest niepowstrzymana.

 

  

Chcesz nawiązać współpracę z Python Software House, który tworzy  dedykowane aplikacje webowe, dedykowane aplikacje mobilne i strony internetowe na zamówienie?

Poszukujesz Software House, który ma w swojej ofercie  tworzenie dedykowanych aplikacji internetowych z wykorzystaniem Python, Django i Flask? Jesteśmy  Python Software House, który istnieje na rynku 20 lat i ma w swoim portfolio wykonane dedykowane aplikacje webowe i desktopowe i oprogramowanie na zamówienie, jak również zaawansowane systemy informatyczne. Tworzymy narzędzia cyfrowe i  rozwiązania, które nie tylko pozwalają wizualizować dane, ale także integrujemy je z regularnymi procesami biznesowymi, tworzymy oparte na danych pełnoprawne dedykowane aplikacje mobilne i webowe, które sprawiają, że dane stają się bardziej dostępne dla całej organizacji.

 

Może chcesz wykorzystać rozwiązania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, machine learning lub deep learning?

 

Technologie informacyjne z usługi dla biznesu zamieniły się w  jego podstawę. Budujemy cyfrowe kompetencje w obszarze zainteresowań Klienta i pomagamy znaleźć nowe modele dla biznesu.
To nasza misja.

 

Porozmawiaj z nami o swoim projekcie, a my weźmiemy pod uwagę specyfikę Twojej działalności, przewidziany czas i budżet i wybierzemy najlepszą z dostępnych opcji jego realizacji.

 

Nasza lokalizacja

Agencja Interaktywna  Web Wizard.com
rok założenia 2000


52-220 Wrocław, ul. Gen. Grota-Roweckiego 8/10
NIP:        PL 899-142-54-65
REGON:   932899803

kontakt telefoniczny w godzinach 8.30 - 16.30

tel.    +48 71 346 29 73
tel. kom.  +48 502 387 145

 

Formularz kontaktowy

Od nawiązania kontaktu z Nami, dzieli Cię Tylko jeden krok, który może być początkiem długoletniej współpracy.
Z pewnością szybko ulegnie zapomnieniu treść przesłanej korespondencji, ale nigdy nie zapomnisz tego jak się czułeś podczas współpracy z nami.

Zaczynamy?

 

*

Przeglądaj Dodaj plik

Podanie powyższych danych jest dobrowolne, przy czym podanie adresu e-mail jest niezbędne do uzyskania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania lub usunięcia.

Administratorem danych osobowych jest Agencja Interaktywna Web Wizard.com z siedzibą we Wrocławiu, ul. Gen. Grota-Roweckiego 8/10, 52-220 Wrocław prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr 1661331 z dnia 13.03.2003, REGON: 932899803, e-mail: biuro@webwizard.com.pl

Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.