Sztuczna inteligencja w radiologii

Sztuczna inteligencja w radiologii

Jedna z brytyjskich firma wykorzystuje sztuczną inteligencję aby zrewolucjonizować  diagnozowanie nowotworów piersi.  Ponieważ docelowymi klientami tej firmy są szpitale, zachowuje firma dużą ostrożność i drobiazgowo testuje swoją sztuczną inteligencję zanim zaczną z niej korzystać pacjenci.  Firma zbiera dane ze szpitali. Na ich podstawie tworzy algorytmy i testuje je. Chce mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy. Jeśli ta technologia ma pomóc w podejmowaniu decyzji o życiu lub śmierci pacjenta to jest to jedyny sposób tworzenia tego typu technologii.

System tej firmy ma wykrywać raka piersi na zdjęciach rentgenowskich. Wykorzystuje się do tego celu uczenie głębokie. Działa to w skrócie tak. Pokazujemy sztucznej inteligencji milion zdjęć na których jest nowotwór. Obok pokazujemy kolejny milion zdjęć, na których nowotworu nie ma. Zadaniem sztucznej inteligencji jest ustalić czym się one różnią. W takim przypadku sztuczna inteligencja ma dostatecznie dużo danych pochodzących ze zdjęć, aby dzięki uczeniu głębokiemu stworzyć własne metody wykrywania nowotworu. Po zakończeniu treningu sztucznej inteligencji  trzeba przetestować cały system, podstawiając nowe dane, które nigdy wcześniej nie były dostępne. W ten sposób sprawdza się skuteczność całego systemu. Mammogram to obraz bogaty w informacje. Składa się z milionów pikseli, a zmiany nowotworowe na zdjęciu mogą być zaledwie wielkości kilku pikseli. Musimy znaleźć kilka pikseli wśród milionów. Na dodatek odsetek kobiet, które biorą udział w programie badań przesiewowych, które rzeczywiście mają raka wynosi około 1%.  To jest tak, jakby szukać igły w stogu siana, która jest w stogu siana. W brytyjskim programie badania raka piersi mammogram  jest badany przez dwóch specjalistów, aby zminimalizować ryzyko przeoczenia. Jeśli system sztucznej inteligencji będzie potrafił analizować zdjęcia rentgenowskie pozwoli to zaoszczędzić cenny czas lekarzy. 

Jeśli sztuczna inteligencja skróci czas potrzebny na uzyskanie wyników badania, szybciej będzie można dokonać biopsji, potwierdzić diagnozę i rozpocząć leczenie.  Wyniki kliniczne pokazały, że system sztucznej inteligencji  okazał się lepszy od specjalistów. W pierwszym badaniu  całego systemu udało się wykazać, że w przypadku  gdy trzeba podjąć decyzję czy jest rak, czy go nie ma,  system jest bardziej czuły i bardziej szczegółowy niż przeciętny radiolog.

W przyszłości zamiast dwóch radiologów zdjęcie będzie mógł badać jeden radiolog wspomagany przez sztuczną inteligencję. Na większości brytyjskich oddziałach szpitalnych brakuje personelu, więc to może radykalnie zmienić całą sytuację.

Mimo tak obiecujących wyników, decyzja czy zaufać sztucznej inteligencji nie jest wcale prosta.  W Wielkiej Brytanii zalecana jest ostrożność przy wykorzystywaniu systemów sztucznej inteligencji, ale w innych częściach świata np. w krajach Afryki o rozwiązaniach wspieranych przez sztuczną inteligencję myśli się raczej w kategoriach szansy niż ryzyka.

Rwanda jeden z najbiedniejszych krajów świata, jest  światowym liderem pod względem eksperymentowania ze sztuczną inteligencją i zaawansowaną technologią w służbie zdrowia.  Stara się do swojego kraju  przyciągnąć firmy, które chcą sprawdzić, przetestować i zweryfikować swoje pomysły.  Rwanda jest swoistym laboratorium lub poligonem doświadczalnym dla nowych technologii.  Liczy 12 mln mieszkańców a lekarzy w tym kraju jest mniej niż 2 tysiące. Ale zdecydowana większość  dorosłych mieszkańców ma do swojej dyspozycji telefon komórkowy. Każdy z mieszkańców, który zarejestruje się w aplikacji medycznej może skorzystać z rozwiązań jakie oferuje sztuczna inteligencja – np. informacje o stanie zdrowia i bezpośredni dostęp do lekarza. W ten sposób może być leczony za pomocą  swojego telefonu.  Ci z mieszkańców, którzy nie posiadają własnego smartfona, dzwonią do konsultanta, który za pomocą chatbota wspieranego przez sztuczną inteligencję przeprowadza wywiad z pacjentem. Po rozmowie, pacjent otrzymuje kod rozmowy i w razie konieczności trafia na konsultacje do właściwego lekarza.

Dzięki aplikacji sztucznej inteligencji  większa liczba pacjentów może być leczona przez tę samą liczbę lekarzy.  Zaawansowana technologia pozwala robić więcej pomimo posiadania ograniczonych zasobów. Jeśli technologia może zapewnić dobrą, niedrogą opiekę zdrowotną warto pracować nad jej bezpieczeństwem, dokładnością i niezawodnością.

 

 

Chcesz nawiązać współpracę z Python Software House, który tworzy  dedykowane aplikacje webowe, dedykowane aplikacje mobilne i strony internetowe na zamówienie?

Poszukujesz Software House, który ma w swojej ofercie  tworzenie dedykowanych aplikacji internetowych z wykorzystaniem Python, Django i Flask? Jesteśmy  Python Software House, który istnieje na rynku 20 lat i ma w swoim portfolio wykonane dedykowane aplikacje webowe i desktopowe i oprogramowanie na zamówienie, jak również zaawansowane systemy informatyczne. Tworzymy narzędzia cyfrowe i  rozwiązania, które nie tylko pozwalają wizualizować dane, ale także integrujemy je z regularnymi procesami biznesowymi, tworzymy oparte na danych pełnoprawne dedykowane aplikacje mobilne i webowe, które sprawiają, że dane stają się bardziej dostępne dla całej organizacji.

 

Może chcesz wykorzystać rozwiązania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, machine learning lub deep learning?

 

Technologie informacyjne z usługi dla biznesu zamieniły się w  jego podstawę. Budujemy cyfrowe kompetencje w obszarze zainteresowań Klienta i pomagamy znaleźć nowe modele dla biznesu.
To nasza misja.

 

Porozmawiaj z nami o swoim projekcie, a my weźmiemy pod uwagę specyfikę Twojej działalności, przewidziany czas i budżet i wybierzemy najlepszą z dostępnych opcji jego realizacji.

 

Nasza lokalizacja

Agencja Interaktywna  Web Wizard.com
rok założenia 2000


52-220 Wrocław, ul. Gen. Grota-Roweckiego 8/10
NIP:        PL 899-142-54-65
REGON:   932899803

kontakt telefoniczny w godzinach 8.30 - 16.30

tel.    +48 71 346 29 73
tel. kom.  +48 502 387 145

 

Formularz kontaktowy

Od nawiązania kontaktu z Nami, dzieli Cię Tylko jeden krok, który może być początkiem długoletniej współpracy.
Z pewnością szybko ulegnie zapomnieniu treść przesłanej korespondencji, ale nigdy nie zapomnisz tego jak się czułeś podczas współpracy z nami.

Zaczynamy?

 

*

Przeglądaj Dodaj plik

Podanie powyższych danych jest dobrowolne, przy czym podanie adresu e-mail jest niezbędne do uzyskania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania lub usunięcia.

Administratorem danych osobowych jest Agencja Interaktywna Web Wizard.com z siedzibą we Wrocławiu, ul. Gen. Grota-Roweckiego 8/10, 52-220 Wrocław prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr 1661331 z dnia 13.03.2003, REGON: 932899803, e-mail: biuro@webwizard.com.pl

Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.